Karakteristikat dhe kujdesi

Materialet

Tek Zara mund të gjeni një gamë të gjerë të rrobave të bëra me materiale natyrale, artificiale dhe sintetike. Si Zara.com ashtu dhe veshja vetë do të kenë informacion të detajuar në lidhje me përbërjen e secilit artikull.

Të gjitha produktet tona me origjinë shtazore vijnë nga kafshë të trajtuara në mënyrë etike dhe të përgjegjshme. Ju mund të merrni më shumë informacion duke hyrë në angazhimin tonë për mbrojtjen e kafshëve

Veshjet tona plotësojnë standardet më të larta të shëndetit, sigurisë dhe qëndrueshmërisë së mjedisit. Ju ftojmë të hidhni një sy në seksionin tonë të JOIN LIFE për më shumë informacion.

Rekomandimet për kujdesin

Në faqen tonë të internetit, në opsionin PËRBËRJA DHE KUJDESI i secilit artikull, si dhe në etiketat e rrobave tona mund të gjeni informacione për kujdesin optimal të rrobave tuaja.


Këtu janë disa këshilla shtesë në varësi të materialit të përdorur:

 • PambukVeshjet e bëra me këtë fibër, për shkak të higroskopisë dhe morfologjisë së tyre, ofrojnë rehati natyrale dhe një prekje të këndshme, duke e bërë atë të përshtatshme për rrobat në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën. Mund të lahet sipas procedurave konvencionale, me kusht që ngjyra dhe llustra e rrobës të mos dëmtohen, gjithmonë duke ndjekur simbolet dhe treguesit që shfaqen në etiketë.

 • TenselËshtë një fibër artificiale me origjinë celuloide. Ofron një kombinim të jashtëzakonshëm: të butë, të fortë, të freskët, absorbues dhe krijon pushëzim. Nuk rrudhet lehtë ose tkurret dhe mund të hekuroset pa probleme.

 • LeshiSi një fibër natyrale, ka një shkallë të lartë të thithjes së lagështirës, gjë që e bën atë fleksibël dhe ka një fuqi të shkëlqyeshme izoluese dhe mbrojtje ndaj të ftohtit. Veshjet e bëra prej leshi nuk rrudhen lehtë, janë të buta dhe të ngrohta dhe janë të përshtatshme për sezonet e dimrit dhe vjeshtës. Nëse zhvilloni pushëzim, fibrat e pushëzuara mund të pastrohen lehtësisht. Duhet të kihet parasysh që ato tkurren për shkak të fijes dhe duhet të lahen me dorë në temperatura të ulëta ose të çohen në pastrim kimik, gjithmonë duke ndjekur udhëzimet e larjes të etiketës sonë.

 • PoliestërËshtë një fibër sintetike shumë rezistente dhe e gjithanshme, me thithje të ulët të lagështirës dhe që mund të grumbullojë energji elektrike statike. E lehtë për tu kujdesur, nuk tkurret kur lahet, nuk rrudhet dhe thahet shpejt, por mund të pushëzohet. Nëse kjo ndodh, mund të eliminohet duke prerë fibrat.

 • LinoKjo fibër natyrale ofron një ndjesi të rehatshme të freskisë, është rezistent, jo shumë elastik dhe shumë absorbues, dhe kjo është arsyeja pse është e zakonshme ta shohim atë në rrobat tona verore. Zakonisht rekomandojmë larjen me dorë, pasi ka një tendencë të fortë për tkurrje dhe rrudha.

 • MëndafshiFije natyrale me një prekje dhe shkëlqim shumë karakteristik. Thithje e mirë e lagështirës. Larja e saj nuk pranon temperaturë të lartë, as centrifugim, kështu që nuk këshillohet që të thahet mnë makinë tharëse. Zakonisht ju rekomandojmë pastrim dhe hekurosje të thatë, gjithmonë vendosni një copë sipër.

 • Xhaketa me pupla dhe xhupa Si vVeshjet e mbushura me pupla natyrale, ashtu edhe ato prej fibrash sintetike mund të lahen në makinë larëse. Ne ju rekomandojmë ta ktheni rrobën dhe të mbyllni zinxhirët dhe ngjitëset. Tharja është shumë e rëndësishme për të parandaluar shpupuritjen e puplave. Tharësja mund të përdoret.

 • Lëkurë dhe kamoshiNëse pastrimi është sipërfaqësor, ju rekomandojmë të përdorni një leckë të lagur. Nëse nevojitet një pastrim i thellë, ju rekomandojmë që të bëhet nga një specialist në këto materiale.

 • Shmangni veniturPër shkak të proceseve të ngjyrosjes të aplikuara, disa nga rrobat tona mund të priren të zbehen më shumë se të tjerët. Për t'ju njoftuar, ne do t'i shoqërojmë këto veshje me etiketa informuese PARALAJMRIM.

 • Veshjet me detaje dekorativeNe ju rekomandojmë që të hiqni detajet që mund të shkëputen nga rrobat para se t’i lani, kur kjo gjë të jetë e mundur.

 • Këpucë dhe çantaSi sugjerime themelore për mirëmbajtjen e mirë të këpucëve dhe çantave tuaja, ju rekomandojmë t’i mbani gjithmonë të pastra në një hapësirë të ajrosur dhe nëse është e mundur, me ndonjë element që i ndihmon ata të mbajnë formën. Nëse sendi është prej lëkure, mos e zhytni në ujë për ta pastruar dhe nëse ka njolla të vështira, shihni një specialist.

Syze

Syze dielli: Të gjitha syzet e diellit përfshijnë lente që mbrojnë nga rrezatimi ultravjollcë (UV-A dhe UV-B) dhe zvogëlojnë rrezatimin e dukshëm, sipas kategorisë së filtrit të treguar në broshurën bashkangjitur.

Kategoria e filtrit të mbrojtjes së lenteve tregohet në etiketën e ngjitur mbi një prej lenteve të syzeve si dhe në karakteristikat e dhëna në broshurën bashkangjitur që shoqëron syzet.

Kategoria e filtrit Transmetim i dukshëm Shkëlqim diellor

0

Shumë i çelur

80ç-100ç I brendshëm/i vrenjtur

1

Qartë

43ç-80ç Dritë

2

Mesatare

18ç-43ç mesatare

3

I errët

8ç-18ç Burim

4

Shumë e errët

3ç-8ç Extreme

Karakteristikat kryesore të ngjyrosjes së filtrave të syzeve të diellit:

E gjelbër-Gri
Kjo lejon një perceptim të ngjyrave me pak ndryshime.
Gri
Respektoni ngjyrat natyrale. Rekomandohet për ngarjen e makinës.
Kafe
Rritni kontrastin dhe thellësinë e fushës. Prodhon efekt relaksues.
Portokalli
Nuk është i përshtatshëm për përdorim diellor. Rrit kontrastin dhe krijon ndryshimin e ngjyrave dhe shkëlqimin. I përshtatshëm për dritë të ulët, siç ndodh gjatë ngarjes së makinës në mot me mjegull.
E verdhë
Nuk është i përshtatshëm për përdorim diellor. Rrit kontrastin dhe krijon ndryshimin e ngjyrave dhe shkëlqimin. I përshtatshëm për dritë të ulët, siç ndodh gjatë ngarjes së makinës në mot me mjegull.

Parfume, qirinj dhe kozmetikë

Parfumet tona dhe përbërësit e tyre nukjanë testuartek kafshët për vlerësimin e produktit ose për qëllime të tjera. Janë testuar dermatologjikisht :është kryer një studim mbi e përshtatshmërinë e lëkurës nën kontrollin dermatologjik.

 • Përbërja: Në të gjitha produktet tona jepet lista e përbërësvet. Ju mund të kontrolloni etiketimin e secilit prej tyre.
 • Rekomandime për kujdesin ndaj parfumeve: Ruhet në një vend të freskët dhe jo të ekspozuar drejtpërdrejt ndaj rrezeve të diellit. Mbajeni parfumin në një pozicion vertikal, jo horizontal.
 • Përbërësit e qirinjve tanë janë dylli me origjinë bimore.
 • Buzëkuqët tanëjanë bërë me dyllë dhe vajra me një teksturë të rehatshme dhe kremoze. Vini re se nëse ekspozohen ndaj ndryshimeve të temperaturës, këto vajra mund të shfaqen si pika të vogla në sipërfaqen e të kuqit. Të kuqët e buzëve do të rikuperojnë pamjen e tyre origjinale, pa ndikuar në cilësinë e produktit, kur temperatura të stabilizohet.